Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt z nas nie przypuszczał, jak wyjątkowa będzie tegoroczna wiosna. Kasztany kwitną jak zawsze, coraz więcej odcieni zieleni dookoła nas, ptaki jak dawniej przypominają o swoim istnieniu głośnym ćwierkaniem przez całą dobę, ale coś się na świecie zmieniło… Maleńki, niewidoczny wirus przewrócił naszą codzienność „do góry nogami”. Więcej w nas nieufności, więcej ostrożności, ale też  po raz kolejny w wielu miejscach wybuchło dużo dobra, solidarności i życzliwości. Zrozumieliśmy, kto i co jest dla nas naprawdę ważne.  

Kto 18 maja 1920 r. mógł przewidzieć, co z tego Lolka wyrośnie. Święty Jan Paweł II to  niezwykły CZŁOWIEK, KAPŁAN, BISKUP, PAPIEŻ i MISJONARZ.

Spotykał się z najmłodszymi mieszkańcami całego świata i nie miał wątpliwości, że „mały” potrafi być gigantem wiary i apostolstwa. Dla Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci św. Jan Paweł II jest przykładem modlitwy i wzorem misjonarza. Dziś 100 rocznica jego urodzin. 

ZMOTYWOWANI NA ROK LAUDATO SI’

I NAWRÓCENIE EKOLOGICZNE

Klatka schodowa w niewielkiej miejscowości na Opolszczyźnie. Plastikowa skrzynka, a w niej ustawiony starannie wykonany napis: Zbieram makulaturę. Dziękuję. Karolina. Kim jest Karolina? To nastoletnia misjonarka z ogniska misyjnego PDMD w Ozimku. Żyjąc na jednej ziemi, jesteśmy ze sobą złączeni, gdy jeden z nas coś zepsuje, wszystkich nas to kosztuje. Troszczmy się zatem wzajemnie o siebie i o nasz dom - Ziemię – z takim przesłaniem wyruszyli ubiegłoroczni kolędnicy misyjni do rodzin, osób samotnych i instytucji, opowiadając o realiach życia dzieci w amazońskiej dżungli. Dziewczynki owinięte w chusty i wykonujące z plastikowych butelek po płynach dzbany na wodę – to fragment zajęć o wielkim kryzysie suszy i „jak to jest, kiedy woda nie cieknie z kranu i trzeba po nią iść parę kilometrów”.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci nie od dziś angażuje się w troskę o nasz wspólny dom – Ziemię, o budowanie pokoju i wsparcie rówieśników w najuboższych krajach świata. A w tej misji wsłuchuje się w głos papieża.

Sytuacja pandemii zaskoczyła nas wszystkich i to z dnia na dzień. Nagle nie mogliśmy przychodzić do pracy, a kontakt z animatorami i dziećmi został utrudniony. Na szczęście udało się nam odnaleźć w nowej sytuacji.

W najtrudniejszym okresie zaczęliśmy pracować zdalnie, obmyślając, jak możemy pomagać w tym wyjątkowym czasie. Oprócz zdalnej pracy biurowej jedna z naszych sióstr z PDMD była też w zespole wspierającym seniorów w swojej dzielnicy.

W misyjnych materiałach formacyjnych dla dzieci w roku 2018 przedstawiliśmy sylwetkę włoskiego chłopca Matteo Farinę, który chciał być „agentem Pana Boga” i „zarażać wiarą” swoich rówieśników. 6 maja br. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót. To ogromny krok w drodze do beatyfikacji. Od tego dnia możemy mówić o nim CZCIGODNY MATTEO FARINA.

Obecna sytuacja świata dość mocno zmieniła naszą codzienność, w tym również przygotowanie i przeżywanie I Komunii Świętej w parafiach i rodzinach.

Niektórzy Księża Biskupi zadecydowali o przeniesieniu uroczystości na późniejsze miesiące, inni umożliwili dzieciom i rodzicom indywidualne i rodzinne przeżywanie tego wydarzenia.

W tym wyjątkowym czasie, mimo wszystko, zachęcamy rodziców, nauczycieli, katechetów, księży oraz dzieci do włączenia się w papieską akcję Dzieci komunijne dzieciom misji.

Pomimo izolacji  i różnych ograniczeń udało się zakończyć prace nad kolejnym numerem "Świata Misyjnego"  i oto jest ❗️ Zabieramy Was na Tajwan🇹🇼❗️
Co tym razem znajdziecie w dwumiesięczniku❓

Chociaż fizycznie "z odległości", to sercem i modlitwą jak najbliżej każdego z Was, przesyłamy z PDMD serdeczne życzenia wielkanocne. Bądźmy razem w te święta na odleglość myśli, sympatii i wzajemnej modlitwy.

   Siostra Roberta Tremarelli, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci napisała do nas list. Warto go przeczytać i zostać misjonarzami przez modlitwę!

WIELKI POST Z PDMD

Propozycja nie tylko dla dzieci!
Przejdź  z PDMD Wielki Post w intencji dzieci świata.

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne