Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

 Pierwsze w tym roku Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych odbyło się w Płocku. Dzieci i młodzież, kolędujący dla rówieśników w Syrii i Libanie w różnych parafiach tej diecezji, 10 stycznia spotkali się w płockiej katedrze. Na spotkanie przybyło ich prawie pół tysiąca wraz z opiekunami.

Do katedry przybyli nie tylko kolędnicy misyjni, ale także dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej oraz do misyjnej inicjatywy „Dzieci komunijne dzieciom misji”. „To była dobra okazja, aby pokazać dzieciom radosne oblicze Kościoła misyjnego” – powiedział ks. Grzegorz Mierzejewski, dyrektor diecezjalny PDM, a jednocześnie organizator spotkania. W swej homilii do dzieci, w nawiązaniu do roku Świętego Stanisława Kostki - przypomniał postać młodziutkiego świętego z Rostkowa, który pokazał, że dziecko może być święte i razem z Panem Bogiem dokonywać wspaniałych rzeczy. Może być misjonarzem dla innych.

„Bardzo wam dziękuję, że tutaj jesteście. To jest piękne świadectwo wiary, której dziś tak pilnie potrzeba. Razem tworzymy wielką wspólnotę misyjną” - powiedział bp Mirosław Milewski na zakończenie Mszy św., której przewodniczył. „Potrzebujemy prostego, ewangelicznego przekazu, który w dzisiejszych czasach musi trochę «pachnieć» Jamesem Bondem – dodał Biskup, wywołując tymi słowami szerokie uśmiechy na twarzach słuchaczy.

Wspólna modlitwa miała wiele misyjnych akcentów. Kolędnicy z Niedzborza przygotowali modlitwę wiernych i procesję z darami, w której złożyli m.in. ofiary zebrane podczas kolędowania dla dzieci na Bliskim Wschodzie. Natomiast piękną oprawę muzyczną zapewnili kolędnicy z parafii Karniewo i zespół muzyczny „Karniewiacy”.

Przed i po Mszy św. na „małych misjonarzy” czekały liczne atrakcje. Koncert kolęd, zwiedzanie muzeum misyjnego, seans filmowy w kinie i spektakl pt. „Opowieść wigilijna” w Teatrze Dramatycznym.

Kolędnicy po raz kolejny z uśmiechami na twarzy ewangelizowali mieszkańców Płocka, idąc jego ulicami w swoich kolędniczych strojach, z wysoko uniesionymi gwiazdami w 5. kolorach przypominających o solidarności pomiędzy dziećmi z wszystkich kontynentów. 

Ostatnim przystankiem było płockie seminarium, gdzie na uczestników czekała gorąca grochówka i słodki poczęstunek. Tam też kolędnicy misyjni zaprezentowali swoje przepiękne stroje, które uwieczniono na wspólnych zdjęciach z organizatorami i zaproszonymi gośćmi.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kolędników misyjnych z parafii: św. Marcina w Mochowie, św. Andrzeja Ap. w Brwilnie, św. Stanisława BM w Dobrzykowie, św. Stanisława BM w Ojrzeniu, Świętej Trójcy w Kraszewie, św. Floriana w Krysku (SP i Gimnazjum w Szczytnie), Michała Archanioła w Siedlinie, św. Dominika w Krzynowłodze Małej, św. Mikołaja w Sulerzyżu (SP w Gumowie), św. MB Fatimskiej w Ciechanowie, św. Małgorzaty w Gralewie, św. Mikołaja w Niedzborzu, św. Bartłomieja w Zeńboku, św. Stanisława Kostki w Pułtusku, Wszystkich Świętych w Karniewie, św. Stanisława BM w Świętym Miejscu i św. Onufrego w Staroźrebach.

AS/PDMD

 

 

 

 


Parafia św. Dominika, Krzynowłoga 


Parafia św. Mikołaja w Sulerzyżu, Szkoła Podstawowa w Gumowie

Parafia św. Floriana, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Szczytnie 


Parafia MB Fatimskiej, Szkoła Podstawowa nr 7 w Ciechanowie 


Parafia św. Mikołaja, Niedzbórz 


Parafia św. Onufrego, Staroźreby 

 

 

 

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne