Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 
fot. Arch. Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim 

Około 250 kolędników misyjnych diecezji toruńskiej 13 stycznia br. przyjechało do Jabłonowa Pomorskiego, aby spotkać się z bp. Wiesławem Śmiglem, nowym ordynariuszem diecezji.

 „Zeszliście z wygodnej i ciepłej kanapy, zostawiliście swoje zajęcia i poszliście za Jezusem – powiedział do kolędników bp Śmigiel w homilii. – Jesteście misjonarzami tej diecezji, którzy niosą nadzieję całemu Kościołowi, bo tak długo jak wy będziecie, Kościół będzie się rozrastał na całym świecie”.

W Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim było już gorąco od 7 rano. Gospodarze – dyrektor ośrodka p. Justyna Prajs, ks. Grzegorz Tworzewski, wikariusz biskupi ds. misji oraz wolontariusze – czekali na gości z serdecznym uśmiechem i poczęstunkiem. Zaprezentowało się 27 grup, m.in. z Jabłonowa Pomorskiego, Grudziądza (św. Stanisława BM), Małych Łunaw, Brudzaw, Unisławia, Bobrowa, Grodziczna, Kowalewa Pomorskiego, Kruszyn i Lidzbarka Welskiego (św. Wojciecha).

 W spotkaniu uczestniczyli misjonarze oraz przedstawiciele Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, pochodzący z tej diecezji. Z kolędnikami misyjnymi spotkał się p. Rafał Solski, który wraz z żoną Małgosią przez 10 lat głosił Dobrą Nowinę w Mongolii. Ciekawostki o „wędrujących domach” i długich zimach p. Rafał przeplatał poruszającym świadectwem o pierwszych powstających tam wspólnotach Kościoła katolickiego. Misjonarz zaprezentował też mongolskie stroje, a w prezentacji asystowali mu jego dwaj synowie.

 Serca uczestników podbił również Mały Książę, który na planecie Ziemi szukał miłości i przyjaźni. Jego spotkanie z kolędnikami misyjnymi to pomysł uczniów Szkoły Podstawowej w Drużynach, którzy na tę okazję przygotowali specjalny spektakl.

 Podczas gdy jury konkursowe w pocie czoła debatowało nad zdjęciami gwiazd i strojów kolędniczych, dzieci utworzyły kolorowy orszak i przeszły do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Hierarcha podkreślił, że przybył tu nie tylko potwierdzić, że to co czynią kolędnicy w diecezji toruńskiej, jest dobre i piękne, ale poprosić, by czynili jeszcze więcej. „Jeśli będzie trwała wasza modlitwa i wasze zaangażowanie, będą też i misjonarze” – powiedział Biskup.

 Po Mszy św. na dzieci czekały jeszcze dwie niespodzianki. Pierwszą było rozwiązanie konkursu na stroje i gwiazdy kolędnicze, gdzie nagrodą główną była pielgrzymka do Rzymu ufundowana przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Drugą miłą niespodzianką dla pełnych wrażeń i nieco już głodnych uczestników zjazdu był obiad w pobliskiej szkole.

 as/pdmd

Galeria fot_PDM

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne