Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

Tegoroczne święto małych misjonarzy odbyło się 3 stycznia w parafii pw. Św. Józefa w Środzie  Wielkopolskiej. Wzięło w nim udział ok. 500  dzieci, wraz ze swoimi opiekunami, ze szkolnych i parafialnych grup misyjnych z 22 parafii archidiecezji poznańskiej.

Wydarzenie to, zorganizowane po raz trzynasty, stanowiło także zwieńczenie akcji „Kolędnicy Misyjni”, podczas której dzieci jako kolędnicy odwiedzały domy w swoich parafiach, przedstawiając jasełkowe scenki, a przy tym mówiąc o sytuacji dzieci w różnych krajach misyjnych oraz prosząc o wsparcie dla nich. W tym roku zbierały one ofiary dla swoich rówieśników mieszkających w Syrii i Libanie. Ks. Biskup Damian Bryl podczas Mszy św. w homilii podziękował małym misjonarzom i ich opiekunom za podjęty trud kolędniczy - dziękuję wam, że chcieliście dzielić się radością z narodzin Jezusa z innymi. Misjonarze zanoszą radość z tego, że Bóg z miłości do nas stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, My natomiast mamy dzielić się tą radością wszędzie tam, gdzie jesteśmy: w naszych rodzinach, wśród bliskich czy w szkole.

Po Eucharystii dzieci w barwnym korowodzie wraz z opiekunami przeszli do Szkoły Podstawowej Nr 3 na posiłek. W drugiej części spotkania w hali sportowej, uczniowie ze Szkoły Podstawowej 3 przedstawili bardzo ciekawe jasełka, podczas, których zgromadzeni widzowie po raz kolejny mogli przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc, przypomnieć sobie, jak to Trzej Królowie odnaleźli nowonarodzone Dzieciątko, podziwiać pasterzy, którzy oddali hołd malutkiemu Jezusowi. Jasełka ukazały grę aktorską i talenty muzyczne dzieci. Nowatorska forma i współczesny język pozwoliły wszystkim głębiej przeżyć Tajemnicę Wcielenia Syna Bożego. W trakcie trwania spotkania była możliwość zakupu instrumentów z krajów misyjnych oraz wzięcia udziału w misyjnej zabawie fantowej, z której dochód został przeznaczony na pomoc dzieciom w Kibeho w Rwandzie. O ich codziennych niełatwych zmaganiach opowiedzieli uczestnicy wyjazdu doświadczenia misyjnego w Rwandzie: ks. Dawid Stelmach, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji poznańskiej, s. Anna, klawerianka i Agata, członkini AKM-u. Nie zabrakło przerywników muzycznych, nauki nowych piosenek. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie Misyjnego Dnia Dzieci, szczególnie ks. Jackowi Stępczakowi, proboszczowi parafii pw.  św. Józefa za gościnne przyjęcie, chórkowi „Józefinki” za oprawę liturgiczną podczas Mszy św., p. Wojciechowi Ziętkowskiemu, Burmistrzowi Miasta Środy Wlkp. za sponsorowany posiłek dla dzieci oraz  p. Kamili Waligórze, Dyrektor Szkoły Nr 3.za udostępnienie pomieszczeń szkolnych. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów i animatorów za wspieranie dzieci w ich zaangażowaniu misyjnym i wspólny udział w Misyjnym Dniu Dzieci. W sercu każdego uczestnika zapewne gościła myśl  radości, że po raz kolejny mógł włączyć się w dzieło najbardziej potrzebującym.

źródło: Centrum Misyjne Archidiecezji Poznańskiej

Fot. Adam Brambor

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: GALERIA 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne