Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

700 kolędników misyjnych z archidiecezji lubelskiej przybyło 17 stycznia do sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie, aby wspólnie świętować zakończenie kolędowania dla dzieci w Syrii i w Libanie.

„Drodzy kolędnicy misyjni, bardzo wam dziękuję, że przez kolędowanie staliście się przedłużeniem uzdrawiających dłoni Jezusa Chrystusa - powiedział abp Stanisław Budzik w homilii podczas Mszy św. – Za to, że mieliście odwagę czynić dobrze, a także za to, że wędrując od domu do domu, daliście ludziom możliwość uczynienia czegoś dobrego . Pomóc dzieciom cierpiącym z powodu wojny na Bliskim Wschodzie”. Przypomniał też, że nie ma takich sytuacji, które by nie pozwalały pomagać drugiemu człowiekowi. Zachęcał, by nie bać się krytyki i odważnie pomagać innym. Tego bowiem uczy Jezus w Ewangelii, kiedy uzdrowił chorego w szabat, przeciwstawiając się krytykującym Go i spiskującym przeciw Niemu faryzeuszom.

Kolędników już po raz kolejny przyjął ksiądz prałat Józef Dziduch, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, której kościół jest sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji. Biskup podczas homilii nawiązał do do znajdującego się w sanktuarium obrazu, porównując podjęty przez dzieci trud kolędowania dla rówieśników w Syrii i Libanie do najcenniejszego klejnotu, jaki mogły ofiarować Matce Bożej, aby przyozdobić koronę na Jej głowie.

Dzieci przybyły na spotkanie w strojach kolędniczych i z charakterystycznymi dla misyjnej kolędy rekwizytami – skarbonką i gwiazdą. Przywiozły także ze sobą różnej wielkości, kształtu i formy domki, które symbolizowały ich zaangażowanie w budowanie świata, gdzie gości pokój i miłość. Przyozdobiły one nie tylko dom modlitwy, ale również ukazały niezwykłą wyobraźnię i kreatywność małych misjonarzy tej archidiecezji. Wyeksponowały podejmowane przez nich w Adwencie różne formy duchowego i materialnego wsparcia dla rówieśników pozbawionych domu i bliskich, a także poczucia bezpieczeństwa. Prace te były przedmiotem konkursu w 3. kategoriach wiekowych. Zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie, Szkoły Podstawowej w Piaskach oraz uczniowie gimnazjum z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem (miejsca I). Nagrodzono także prace dzieci z Wandalina, Opola Lubelskiego oraz z parafii św. Józefa w Lublinie (II miejsce), Szkoły Podstawowej w Złocieńcach i parafii św. Rodziny w Chełmie (III miejsce), ale też z parafii św. Antoniego w Lublinie, parafii św. Rodziny w Puławach, parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku, parafii Trójcy Przenajświętszej w Kiełczewicach i z parafii w Kazimierzu Dolnym.

O potrzebę modlitwy o pokój „apelowały” zwiewne anioły wykonane przez absolwentkę Zespołu Szkół Plastycznych w Lublinie. Za tę modlitwę i działanie na rzecz pokoju dziękował dzieciom i ich opiekunom pan Assef, nauczyciel z Syrii, który odnalazł dla siebie i swojej rodziny bezpieczny i gościnny dom w społeczności lubelskiej archidiecezji.

W spotkaniu wzięło udział 700 kolędników misyjnych wraz katechetami, animatorami i duszpasterzami, ale to nie wyczerpuje wielkiego zaangażowania wiernych tej archidiecezji. W tegoroczną akcję włączyło się blisko 1000 dzieci z 35 parafii, a jednym z owoców ich kolędowania jest ok. 80 tysięcy złotych, które zebrały dla rówieśników w Syrii i Libanie.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, a zwłaszcza przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych w archidiecezji lubelskiej rozrasta się z każdym rokiem dzięki wielkiemu zaangażowaniu katechetów, animatorów i duszpasterzy. Spotkanie kolędników misyjnych stało się okazją do uhonorowania najwyższym odznaczeniem archidiecezjalnym „Lumen Mundi" sześciu animatorów – nauczycieli i katechetów – za ich wieloletnie i niezwykle ofiarne zaangażowanie na rzecz misji w archidiecezji. Odznaczenia z rąk abp. Stanisława Budzika otrzymali: p. Waldemar Dziaczkowski, katecheta w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie, p. Elżbieta Czarnota, katechetka w Szkole Podstawowej nr 22 w Lublinie, s. Urszula Kupczyk OSU, katechetka w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie, p. Teresa Lankamer, katechetka w Szkole Podstawowej w Wandalinie,, s. Dorota Ostolska FMM, katechetka w Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej oraz p. Agnieszka Demiś, katechetka w Szkole Podstawowej w Kaniem.  

Spotkanie poprowadził ks. Emil Mazur, a muzyczną oprawę przygotował ks. Tadeuszem Fac z dziecięcą scholą „Nutki Chwały” z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Organizatorami zaś byli: ks. dr Wojciech Rebeta, dyrektor diecezjalny PDM, ks. Mateusz Stawecki, koordynator PDMD oraz s. Irena Karczewska FMM z Centrum Misyjnego Archidiecezji Lubelskiej. 

 as/pdmd

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne