Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 
fot. BP KEP

Po raz 26 w okresie Bożego Narodzenia do drzwi Polaków zapukają Kolędnicy Misyjni z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

18 grudnia 2018 r., w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tę inicjatywę.
Spotkanie rozpoczęła scenka kolędnicza „Dzieciom w Rwandzie i Burundi” wykonana przez kolędników z parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim. Wśród kolędników było dziecko przebrane za kózkę, która jest symbolem przeciwdziałania głodowi i niedożywieniu w szkołach.

Zebranych przywitał gospodarz miejsca bp Artur Miziński. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podziękował dzieciom za tworzenie mostu miłości i przyjaźni z rówieśnikami z krajów misyjnych. 

Główne idee Kolędników Misyjnych przedstawił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas, który podkreślił, że kolęda misyjna to propozycja dla rodzin, wspólnot parafialnych i szkół na czas Adwentu i Bożego Narodzenia. A głównymi bohaterami tego przedsięwzięcia są dzieci, które w ten sposób dzielą się radością wiary i pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych, aby doświadczyły miłości Chrystusa – oznajmił Dyrektor Krajowy PDM.

Gośćmi konferencji byli dwaj karmelici bosi z Rwandy i Burundi, którzy przybliżyli trudną sytuację dzieci w tych krajach. „Dzieci przychodzące na lekcje często są tak głodne i chore, że nie są w stanie brać w nich udziału, często opuszczają szkołę, szukając pomocy w narkotykach” – opowiadał podczas konferencji br. Jean Baptiste Mutabaruka z Rwandy.
Kościół tworzy dla nich bezpieczne i przyjazne miejsca, gdzie mogą przebywać i uczyć się. Zapewniając im edukację i opiekę medyczną, przywraca się im godność dziecka Bożego. „Bardzo się cieszę, że dzieci w Polsce chcą pomagać dzieciom w Rwandzie i Burundi, które są biedne, ale kochane…” – podkreślił br. Omar z Burundi.

Justyna Prajs, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, podkreśliła podczas konferencji, że kolędowanie misyjne jest fenomenem, który nie tylko podtrzymuje polską tradycję, ale otwiera ją na inne kultury, dając okazję do poszerzenia wiedzy.

Sekretarz krajowy PDMD Anna Sobiech podsumowała ubiegłoroczną akcję Kolędników Misyjnych na rzecz Syrii i Libanu. Wzięło w niej udział ponad 40 tysięcy dzieci w 41 diecezjach w PolsceKolędnicy zebrali milion trzysta trzydzieści pięć tysięcy złotych.Dzięki tej pomocy katolickie parafie, zakonne zgromadzenia rodzime i misyjne będą mogły rozpocząć lub kontynuować projekty pomocy syryjskim i libańskim dzieciom (do 14 roku życia) w dziedzinie ochrony życia, edukacji i formacji.

Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, chodząc od domu do domu, będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach dzieci w Rwandzie i Burundi, kwestując przy tym na ich rzecz. Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei 6 stycznia, w patronalne święto PDMD, spotkają się w parafiach na uroczystym podsumowaniu tego przedsięwzięcia. 

Informacje o tym, jak przygotować misyjne kolędowanie, można znaleźć w materiałach Sekretariatu Krajowego PDMD pt. „Kolędnicy Misyjni 2018/19”.

Misyjne kolędowanie w Polsce jest obecne od 1993 r. Działalność małych misjonarzy nie ogranicza się tylko do czasu Bożego Narodzenia. Dzieło wspierają także dzieci przystępujące do I Komunii św. i liczne ogniska misyjne.

Konferencję poprowadził rzecznik prasowy KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

mk/pdm

 

      

FOT. BIURO PRASOWE KEP

FOT. BIURO PRASOWE KEP

FOT. BIURO PRASOWE KEP

FOT. BIURO PRASOWE KEP

FOT. BIURO PRASOWE KEP

FOT. BIURO PRASOWE KEP

FOT. PDM

FOT. BIURO PRASOWE KEP

 

Więcej informacji o Misyjnym Kolędowaniu

GALERIA zdjęć

Inne

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne