Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie 25 stycznia br. podczas katechezy „zamienili kanapę na buty” i wyruszyli do Panamy.

 
Fot. ks. Marcin Zawada

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie 25 stycznia br. podczas katechezy „zamienili kanapę na buty” i wyruszyli do Panamy.

Podróż do Panamy była, oczywiście, wirtualna, a buty zrobione z tektury, ale zamierzony przez katechetę i uczniów efekt został osiągnięty – poczuli klimat Światowych Dni Młodzieży i zainteresowali się życiem panamskich rówieśników i miejscowego Kościoła.

„Inspiracją dla nas były słowa papieża Franciszka. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło ani nawet o jakich nie pomyślałeś” – tłumaczy katecheta ks. Marcin Zawada.

Buty miały być sprawdzone, stabilne i mocne, aby umożliwić niełatwą drogę do celu. A ten młodzież postawiła sobie dalekosiężny – świętość. Jednak w drodze do punktu docelowego zdobywać można także te mniejsze cele. Jednym z nich, a zarazem przystankiem na drodze do świętości, była Panama.

Uczniowie rozważali hasło Światowych Dni Młodzieży: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1, 38), a także słuchali hymnu ŚDM „Niech Mi się stanie według słowa twego”, którego autorem jest Abdiel Jim, panamski katechista i kantor.

Następnie zabrali się za przygotowanie butów. W tym celu wykorzystali kawałki kartonów, sznurka oraz wstążek.  Wybrali również znamienne wypowiedzi Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

„Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania" – Jan Paweł II

„Drodzy młodzi, pozwólcie, aby kierowała wami moc miłości Boga, niech ta miłość zwycięży skłonność do zamykania się we własnym świecie” – Benedykt XVI

„ Miłość Boga nie marginalizuje ani nie ucisza, nie upokarza ani nie zniewala. Jest to miłość Pana, miłość codzienna, dyskretna i respektująca, miłość wolności i dla wolności, miłość, która leczy i uwzniośla. To miłość Pana, która wie więcej o powstaniach niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości” – papież Franciszek

„Zrobione przez nas buty – ustawione na panamskiej drodze do świętości– pokazują, jak długa jeszcze jest droga przed nami, jak wiele dobra do zrobienia każdego dnia” – tłumaczą młodzi z Nowej Rudy.

 

Świat Misyjny to czasopismo dla dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej. Pozwala podążać za myślą papieża i razem z nim otaczać modlitwą cały świat, wzrastać i dzielić się wiarą oraz inspirować misyjnym życiem Kościoła. Listy i opowiadania od misjonarzy, wywiady, świadectwa, konkursy i prezentacje ciekawych pomysłów zaangażowania dla misji uruchamiają wyobraźnię i kreatywność uczniów.

Zapraszamy do lektury Świata Misyjnego i współtworzenia go razem z nami! Już w najbliższym numerze kolejny kraj, który papież Franciszek odwiedzi w marcu tego roku  – MAROKO. Nie przegap! Zaprenumeruj www.missio.pl.

 

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne