Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

Na zdjęciu: Dzieci z grupy misyjnej "Bidibidi" z rówieśnikami ze szkoły podstawowej w Bulubie, gdzie pracowała dr Wanda Błeńska (Uganda).
 W
śród nich są polscy misjonarze, m.in. znany czytelnikom Świata Misyjnego o. Andrzej Dzida.  Fot. Arch. Honorata Dzida

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja misyjnego konkursu plastycznego na temat „Mój kolega z Buluby”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski.

„Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom postaci doktor Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, która przez 43 lata niosła pomoc trędowatym w Ugandzie” – wyjaśnia p. Honorata Dzida, inicjatorka i organizatorka konkursu. Pani Honorata jest nauczycielem religii w Szkole Podstawowej nr 3 w Poznaniu. W dzieło misyjne Kościoła angażuje się od dziecka i ma za sobą doświadczenia misyjne w kilku krajach.

„Biorąc udział w konkursie, uczniowie poznają realia życia swoich ugandyjskich rówieśników, na co dzień borykających się z wieloma problemami, jak ubóstwo czy brak dostępu do edukacji – wyjaśnia nauczycielka. – Dowiedzą się, w jaki sposób traktowani są ludzie chorzy na trąd, a także co może być „współczesnym trądem” w Polsce, czyli przyczyną wykluczenia i marginalizacji społecznej”.

Prace plastyczną muszą ściśle wiązać się z tematem „Mój kolega z Buluby”, jednak w zakresie wizji artystycznej organizator pozostawia uczestnikom pełną swobodę jego interpretacji.

Przygotowującym się do konkursu uczniom i wspomagającym ich w tym nauczycielom nie zabraknie materiałów. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci udostępnia czasopismo „Świat Misyjny” w całości poświęcone realiom życia małych Ugandyjczyków i pracy misyjnej doktor Błeńskiej, a Wydawnictwo św. Wojciecha przygotowało publikację dla młodszych czytelników pt. „Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej” autorstwa Elizy Piotrowskiej.

Prace (wraz z pełną dokumentacją) przyjmowane są w terminie do 4 października 2019 r.
w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu. Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępny na stronie http://www.sp3poznan.pl/

Patronat honorowy nad konkursem objął Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Fundacja Dzieci Afryki oraz Fundacja Redemptoris Missio.

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne