Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

Na zdjęciu: Dzieci z grupy misyjnej "Bidibidi" z rówieśnikami ze szkoły podstawowej w Bulubie, gdzie pracowała dr Wanda Błeńska (Uganda).
 W
śród nich są polscy misjonarze, m.in. znany czytelnikom Świata Misyjnego o. Andrzej Dzida.  Fot. Arch. Honorata Dzida

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja misyjnego konkursu plastycznego na temat „Mój kolega z Buluby”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski.

„Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom postaci doktor Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, która przez 43 lata niosła pomoc trędowatym w Ugandzie” – wyjaśnia p. Honorata Dzida, inicjatorka i organizatorka konkursu. Pani Honorata jest nauczycielem religii w Szkole Podstawowej nr 3 w Poznaniu. W dzieło misyjne Kościoła angażuje się od dziecka i ma za sobą doświadczenia misyjne w kilku krajach.

„Biorąc udział w konkursie, uczniowie poznają realia życia swoich ugandyjskich rówieśników, na co dzień borykających się z wieloma problemami, jak ubóstwo czy brak dostępu do edukacji – wyjaśnia nauczycielka. – Dowiedzą się, w jaki sposób traktowani są ludzie chorzy na trąd, a także co może być „współczesnym trądem” w Polsce, czyli przyczyną wykluczenia i marginalizacji społecznej”.

Prace plastyczną muszą ściśle wiązać się z tematem „Mój kolega z Buluby”, jednak w zakresie wizji artystycznej organizator pozostawia uczestnikom pełną swobodę jego interpretacji.

Przygotowującym się do konkursu uczniom i wspomagającym ich w tym nauczycielom nie zabraknie materiałów. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci udostępnia czasopismo „Świat Misyjny” w całości poświęcone realiom życia małych Ugandyjczyków i pracy misyjnej doktor Błeńskiej, a Wydawnictwo św. Wojciecha przygotowało publikację dla młodszych czytelników pt. „Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej” autorstwa Elizy Piotrowskiej.

Prace (wraz z pełną dokumentacją) przyjmowane są w terminie do 4 października 2019 r.
w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu. Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępny na stronie http://www.sp3poznan.pl/

Patronat honorowy nad konkursem objął Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Fundacji Redemptoris Missio.

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne