Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Sytuacja pandemii zaskoczyła nas wszystkich i to z dnia na dzień. Nagle nie mogliśmy przychodzić do pracy, a kontakt z animatorami i dziećmi został utrudniony. Na szczęście udało się nam odnaleźć w nowej sytuacji.

W najtrudniejszym okresie zaczęliśmy pracować zdalnie, obmyślając, jak możemy pomagać w tym wyjątkowym czasie. Oprócz zdalnej pracy biurowej jedna z naszych sióstr z PDMD była też w zespole wspierającym seniorów w swojej dzielnicy.

Od samego początku nasze social media promowały projekt #zostańwdomu, zachęcając do pozostawania w domach. Postawiliśmy też mocno na MODLITWĘ! Na naszych mediach społecznościowych PDM i PDMD pojawiły się rozważania do codziennej modlitwy różańcowej za chorych, a także za ludzi opiekujących się nimi. Również codziennie prowadziliśmy ‒ i nadal prowadzimy ‒ transmisje on-line Mszy Świętej, modlitwy koronką do Miłosierdzia Bożego o 15.00 (Koronką w Koronę) i modlitwy Regina Coeli w łączności z papieżem Franciszkiem.

W solidarności z Ojcem Świętym publikujemy jego przesłania, zachęcamy dzieci do jedności z papieżem, a także informujemy je o sytuacji na świecie. Jako Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce uruchomiliśmy internetową zbiórkę na fundusz solidarnościowy papieża.

W Wielkim Poście na profilu FB zachęcaliśmy do modlitwy z cierpiącymi dziećmi świata. Codziennie było to rozważanie jednej stacji drogi krzyżowej, którą w całości przygotowaliśmy ‒ we współpracy z katechetami ‒ wirtualnie i interaktywnie. Została ona udostępniona wszystkim animatorom i katechetom, by mogli ją przesłać dzieciom w ramach nauki na odległość.

Przez kilka tygodni na naszych mediach społecznościowych, w ramach „dobranocek” dla dzieci, publikowaliśmy „Bajki misyjne zza mórz i oceanów”.

Formacja PDMD, czyli spotkania z ogniskami misyjnymi odbywają się on-line. Ponadto zapraszamy dzieci do pracy i zabawy misyjnej, podpowiadamy, co same mogą zrobić w domu i jak potem podzielić się swoimi pomysłami z innymi.

Od początku maja promujemy coroczną akcję Dzieci komunijne dzieciom misji. Zachęcamy dzieci, żeby w wybranym dniu tygodnia po I Komunii Świętej modliły się za swoich rówieśników w krajach misyjnych i misjonarzy wśród nich pracujących, a jeśli mają taką możliwość, by także złożyły dla nich ofiarę materialną.

Od kilku tygodni, przygotowując się do papieskiego Tygodnia LAUDATO SI’, na FB prowadzimy akcję EKO-WTORKI. Zachęcamy w niej do troski o przyrodę i uczymy odpowiedzialności za planetę Ziemię w obliczu ubóstwa tak wielu dzieci na świecie.

Chociaż powoli sytuacja wraca do „normalności”, nadal zachęcamy do modlitwy, intensywnie pracujemy nad formacją PDMD, uwrażliwiamy na wezwania Ojca Świętego do solidarności, ale przede wszystkim staramy się PODTRZYMYWAĆ NADZIEJĘ.

MJ/PDMD

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne