Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

"‘Świat Misyjny” jedyne takie czasopismo misyjne w Polsce dla dzieci!

 „Świat Misyjny” to dwumiesięcznik dla starszych dzieci (9-13 lat), które interesują się misjami, pracą misjonarzy i życiem swoich rówieśników w różnych krajach świata. Czasopismo to należy do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i ma swój CEL. Nie tylko chce uprzyjemniać czas swoim czytelnikom, podawać ciekawe i wartościowe informacje, ale także chce spełnić marzenie św. Jana Pawła II „Jakby to było pięknie, gdyby wszystkie polskie dzieci włączyły się w dzieło niesienia pomocy misjom i aby wśród nich rozpowszechnił się zwyczaj modlitwy i codziennego ofiarowania życia za misje” (Jan Paweł II, Przemówienie z 8 stycznia 1984 r.).

 

Ale HISTORIA! 

Historia czasopisma sięga roku 1884! Wtedy to zaczęły ukazywać się „Roczniki Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa”, wydawane w Krakowie aż do roku 1939. Wojna przerwała działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i wydawanie czasopisma. Dopiero w 1981 r. pojawiła się możliwość odnowienia pisma dla dzieci. Najpierw ukazała się wkładka „Dzieci dzieciom misji” w czasopiśmie „Papieskie Intencje Misyjne”, w 1983 roku, wyszedł pierwszy samodzielny numer pod znanym nam dziś tytułem „Świat Misyjny”.

Interdyscyplinarnie!

Dzięki lekturze czasopisma „Świat Misyjny” czytelnik może zabłysnąć wiedzą na lekcjach z różnych dziedzin – geografii, historii, języka polskiego czy z  języków obcych. Pismo to bowiem wspiera rozwój intelektualny dzieci, kształtuje postawy inspirowane chrześcijańskimi wartościami, rozwija empatię i wrażliwość, ćwiczy uważność oraz prowadzi do umiłowania dobra i piękna.

Rubryka „Śladami słowa Bożego” rozwija miłość do słowa Bożego, umiejętność rozumienia słów Ewangelii i stosowania ich w codziennym życiu.

Rubryka „Papieskie Intencje Ewangelizacyjne” rozwija poczucie przynależności do Rodziny Kościoła i pokazuje, jak włączać się w jego życie. Poszczególne intencje przedstawiane są w formie opowiadania, dzięki czemu czytelnik bez trudu może ją zrozumieć i włączyć się w modlitwę Kościoła.

Rubryka „Na alarm” przedstawia troski i trudne sytuacje dzieci w wybranym kraju. Pomaga zrozumieć i choć na chwilę „wejść w buty” rówieśnika żyjącego na ulicy lub uciekającego przed wojną. Czytelnik znajdzie tu także podpowiedzi, jak może udzielić im pomocy, by okazać solidarność. 

Rubryka „Oczami misjonarza” zawiera listy od polskich misjonarzy i misjonarek. Rozwija wyobraźnię i zainteresowanie pracą misyjną i życiem Kościoła na innych kontynentach. Motywuje do poszukiwań i poszerzania wiedzy geograficznej (trzeba przecież znaleźć na mapie świata to miejsce, z którego napisał do nas misjonarz), a także zachęca do kontaktów z misjonarzami i budzi misyjne powołania.

Rubryka „Na tropie świadków wiary” prezentuje postaci świętych i błogosławionych z różnych kontynentów. Opowiadania te o nich poszerzają czytelnikowi horyzonty wiary, uświadamiają jak piękny i różnorodny jest Kościół oraz utwierdzają w tym, że każdy człowiek bez względu na miejsce i czas urodzenia może zostać świętym.

Rubryka „Ogniska misyjne” w obiektywie to miejsce na prezentacje prac i działalności polskich dzieci, jakie wspólnie podejmują w ramach ogniska misyjnego, szkoły czy parafii.

Obok wymienionych rubryk czytelnik znajdzie także listy od dzieci ze świata („Dzieci świata”), Bajki i opowiadania pochodzące z różnych kultur i stanowiące skarb mądrości danego ludu i narodu, wywiady z misjonarzami, dziećmi i innymi ciekawymi ludźmi, przepisy kulinarne („Kuchnia misjonarza”), pomysły na rękodzieła, które dzieci przygotowują w ramach Twórczości dla misji oraz rozrywkę!

Na specjalne okazje w „Świecie Misyjnym” pojawiają się wkładki: adwentowe ( 2015, 2016, 2017, 2018), wielkopostne (2015, 2016, 2017, 2018), gry misyjne, plany lekcji, plakaty, naklejki.

Świat dla klasy, klasa dla świata!

W niektórych diecezjach szkoły katolickie podjęły akcję „Świat dla klasy, klasa dla świata”. Chodzi w niej o to, aby do każdej klasy szkoły podstawowej dotarł „Świat Misyjny” i została podjęta współpraca na rzecz misji. Może i Wasza szkoła przyłączy się do tej akcji?

 JEDEN duch!

Z biegiem lat "Świat Misyjny" wielokrotnie zmieniał swoją szatę graficzną. Najpierw był czarno-biały i dominowały w nim opowiadania, potem stał się kolorowy i pojawiło się w nim dużo zdjęć, komiksów i warsztatów. Jednak od samego początku był i jest ten sam cel – pomagać Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci, aby jak najwięcej dzieci odkryło liczne wartości chrześcijańskiej wiary i napełniało się duchem misyjnym. W myśl słów: „Być chrześcijaninem, znaczy dzielić się Chrystusem”  odkrywały radość dzielenia się wiarą w swoim środowisku, ale także radość świadomego udziału w głoszeniu Ewangelii w krajach misyjnych.  

ŚWIAT MISYJNY możesz kupić tutaj SKLEPIK MISSIO lub zamówić Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 22 526 90 23. Cena 3 zł plus koszty wysyłki. Dostępne są również numery archiwalne.

as/pdm

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne