Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

fot.Radio eM em.kielce.pl

W ostatnią sobotę stycznia w kieleckiej katedrze zaiskrzyło się od gwiazd w misyjnych kolorach, kolędniczych strojów i roześmianych twarzy dzieci. Na pierwsze Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w Kielcach przybyło ponad czterysta osób. Trud pielgrzymki do stolicy diecezji podjęli kolędnicy nawet z najodleglejszych jej zakątków. Przybyli m.in. z takich miejscowości jak: Koniecpol, Kroczyce, Włoszczowa, Skalbmierz, Psary, Stara Wieś, Grzymałków, Chęciny, Kazimierza Wielka, Radkowice, Tumlin, Cierchy, Mokrsko Dolne, Busko-Zdrój, Nowiny i Bolmin oraz z kilku kieleckich parafii. 

W centrum spotkania była Eucharystia, której przewodniczył ks. Dariusz Gącik, Wikariusz Generalny diecezji kieleckiej. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały piękną oprawę liturgiczną z misyjnymi elementami. Do uwielbienia Pana Boga śpiewem zachęciły uczestników uzdolnieni uczniowie z misyjnej grupy "Muzyczni dla Misji" przy parafii św. Franciszka w Kielcach. W modlitwie pamiętano również o wolontariuszce misyjnej Salvator, śp. Helence Kmieć.

W homilii, o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM, podziękował wszystkim za trud misyjnego kolędowania dla dzieci w Tajlandii i zachęcił, by nie ustawać w dzieleniu się wiarą i nadzieją, ale kontynuować to dobre dzieło przez cały rok. Wielką radość sprawiły uczestnikom spotkania świadectwa misjonarzy - o. Ashenafiego Abbebe z Etiopii i o. Juana Carlosa z Argentyny. 

Po Mszy św. dzieci z parafii bł. ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie przedstawiły program artystyczny o dzieciach w Tajlandii. Następnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą gwiazdę kolędniczą roku 2016/2017. Pierwsze miejsce zajęli kolędnicy misyjni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Organizatorzy podkreślili, że we wszystkich pracach można było dostrzec, jak wiele serca i trudu włożono w ich przygotowanie. Wszyscy też otrzymali małe misyjne upominki od wydawnictwa diecezji kieleckiej "Jedność" i sekretariatu krajowego PDMD oraz list ks. bpa Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji.

„Niech Jezusowe „Idźcie i głoście”, na które odpowiedzieliście kolędowaniem misyjnym w waszych parafiach na rzecz dzieci z Tajlandii, żyje nadal w waszych sercach. W waszych osobach Pan Jezus, a wraz z Nim Kościół, widzi gorliwych misjonarzy” – podkreślił w liście do kolędników biskup kielecki.

Spotkanie zakończyło się smakowitym poczęstunkiem w Centrum Integracji Społecznej Caritas, a opiekunowie, dzieci i zaproszeni goście mogli kontynuować świętowanie i cieszyć się sobą nawzajem. 

 

- To ważne wydarzenie dla całej diecezji, które jest dziękczynieniem za misyjne zaangażowanie dzieci – wyjaśnił ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji kieleckiej. tym roku na misyjną kolędę wyruszyło ponad 100 grup.

 as/pdmd

 

Więcej na em.kielce.pl

fot. Radio eM / em.kielce.pl

fot. Radio eM / em.kielce.pl

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne