Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

O POŚCIE, KTÓRY POMAGA BYĆ ODWAŻNYM, czyli JAK MISYJNIE „PRZEJŚĆ” PRZEZ POST

Obecny rok duszpasterski zaprasza, by „ruszyć w drogę”. W tę duchową w kierunku Boga i niewątpliwie w tę, która prowadzi do drugiego człowieka. Zawsze mając na celu „SPOTKANIE”. Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2017 kieruje do nas dwa kluczowe zaproszenia: do otwarcia naszego serca na dugą osobę oraz do rozwijania kultury spotkania w jednej rodzinie ludzkiej (por. Orędzie 1.3).

WYRUSZ W DROGĘ…

W Sekretariacie Krajowym PDMD bardzo przejęliśmy się tym zadaniem. Postanowiliśmy „zrywać się z naszych wygodnych miejsc”, z przestrzeni naszego komfortu i małych stabilizacji, by z odnowionym zapałem podjąć misyjne powołanie przez cały rok. Zaangażowanie dotyczy nas! Zatem nie ma powodów, by oglądać się na innych. Trzeba wyruszyć w osobistą, misyjną i wielkopostną wędrówkę. Zapraszamy do tego wszystkich, którym zależy na umisyjnianiu serca, przede wszystkim tych najmłodszych.

„IDŻCIE I GŁOŚCIE” PRZEZ CAŁY ROK

Ten misyjny „zryw” zaczął się już w ubiegłym roku we wrześniu Misyjnymi Materiałami Formacyjnymi „Z Ewangelią przez świat”, przybliżając temat posłania, odpowiedzialności za misje, papieskiego, a więc powszechnego, dzieła pomocy misjom, udziału w tym dziele dzieci oraz misyjnej wędrówki przez kontynenty. W Adwencie, jak pamiętamy, wyruszyliśmy w drogę do Betlejem po tropach świętych, zwłaszcza tych bliskich misjom, i ze słowem Bożym codziennie czerpanym z liturgii. Również w tegorocznych numerach Świata Misyjnego inspirują nas apostolskie podróże papieża Franciszka. Odwiedziliśmy już z nim Brazylię i Albanię.

CZAS NA „POST”

Wielki Post to trochę „dłuższa” i wymagająca droga, ale za to prowadząca na spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym!

Jak przejść ją misyjnie? Dowiemy się tego z Postów z nieba, które „przygotował” dla nas meksykański chłopiec José Sanchez del Rio. Ten młody Meksykanin, ratując dowódcę Cristeros, oddał życie za wiarę w Jezusa podczas okrutnych prześladowań chrześcijan na początku XX w. Papież Franciszek kanonizował go 16 października ubiegłego roku, a 10 lutego Kościół wspomina go w liturgii.

Posty, jak dobrze wiemy, to krótkie wiadomości, „głos” w dyskusji – jesteśmy do nich przyzwyczajeni, powszechnie korzystając z mediów społecznościowych. Posty z nieba to nasza wielkopostna propozycja – 7 listów św. José na każdy piątek Wielkiego Postu. Znajdziemy je w Świecie Misyjnym 2/2017, a w piątki Wielkiego Postu będą publikowane również na facebookowej stronie PDMD. Skierowane są dla dużych i małych. Każda z tych piątkowych wiadomości pozwoli bliżej poznać św. José, a pan Wykrzyknik i pani Kredka będą mieć dla nas misyjne wyzwania. Zadania pana Wykrzyknika zachęcają do konkretnej pracy, która ma otwierać serce i czynić je bardziej misyjnym. Pani Kredka ma natomiast zadanie do wykonania na plakacie, który znajdziemy w środku Świata Misyjnego, i wizualnie przybliży nas do Jezusa. Na wykonanie zadań mamy tydzień. Niektóre są tak pomyślane, aby zaangażować całą rodzinę. To bardzo ważne, bo przecież Wielki Post przeżywamy we wspólnocie Kościoła i rodziny.

Na początku Wielkiego Postu jesteśmy też zaproszeni, by wykonać, najlepiej na kamieniu, stylizowany meksykański krzyż, który wraz z listami będzie nam przypominał o podjętej drodze na spotkanie Jezusa. W Warsztacie małego misjonarza (Świat Misyjny 2/2017, s. 30) pani Iwona Olszewska-Król podpowiada nam, jak wykonać taki krzyż. Można wymyślić również własne wzory, a zdjęcia przesłać do Sekretariatu Krajowego PDMD, abyśmy wszyscy mogli podziwiać meksykańskie „dzieła”. Krzyż zawsze przypomina o największej Miłości i największym poświęceniu, jakie zna świat. Z Postów z nieba bliżej dowiemy się, do czego będzie służyć w naszej misyjnej wędrówce.

Musimy pamiętać, aby listów nie czytać od razu – każdy z nich jest przygotowany na konkretny piątek naszej wielkopostnej drogi. Należy je wyciąć (Świat Misyjny s. 28-29 i 32-33) i umieścić, najlepiej na biurku, a na nich położyć wykonany krzyż, by przypominał o naszej misyjnej drodze.

„POSTY” NA NABOŻEŃSTWACH WIELKOPOSTNYCH Z UDZIAŁEM DZIECI

Święty José Sanchez del Rio to współczesny męczennik, niezwykle odważny chłopiec, który bardzo kochał Jezusa i Maryję. Ostatnie godziny jego życia w sposób niezwykły splotły się z drogą krzyżową Pana Jezusa. Przy dobrej woli i kreatywności duszpasterzy, katechetów i animatorów misyjnych nasza wielkopostna, misyjna propozycja może być wykorzystana podczas piątkowych nabożeństw drogi krzyżowej z udziałem dzieci. Proponujemy, aby po zakończeniu rozważań jedno wcześniej przygotowane dziecko, najlepiej chłopiec, odczytywał treść postu wszystkim zebranym, a kapłan lub katecheta przybliżył dzieciom treść zadania na dany tydzień. W Sekretariacie PDMD można zamówić Świat Misyjny(koszt egzemplarza 2,70 zł), aby każde dziecko miało własny plakat do wykonania zadań z panią Kredką. Można również w kościele, przy krzyżu, wykonać dekorację stylizowana na drogę, na której dzieci będą układać wytwory swojej pracy (odpowiednio większe, aby były widoczne), przynosząc je na kolejne nabożeństwa. Można także podjąć z dziećmi rozmowę na temat wykonanych zadań z poprzedniego tygodnia.

Przy odrobinie kreatywności i zapale można też poprowadzić wielkopostne rekolekcje w oparciu o nasze materiały. Bardzo prosimy o przekazanie dzieciom zaproszenia i zachęty do odpisywania na posty św. José. Ta nasza propozycja, niestety, nie zmieściła się już w Świecie Misyjnym. Pojawi się ona na stronie Fb. Jest to dobra praktyka przy zanikającej dziś kulturze pisania listów. Najpiękniejsze posty dzieci do św. José, jak i fotografie ich meksykańskich krzyży, chcemy opublikować i nagrodzić. Uczynimy to po II niedzieli wielkanocnej. Prosimy o poinformowanie dzieci, które zechcą napisać listy i przesyłać fotografie, że zgłoszenie pracy do Mini-konkursu jest równoznaczne z przekazaniem na rzecz organizatora praw autorskich do niej (PDMD zastrzega sobie prawo publikowania nadesłanych prac i wykorzystywania ich w swoich materiałach). Przysłanie pracy do sekretariatu listem tradycyjnym lub drogą elektroniczną (na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: Mini-konkurs) oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników przez organizatora w celu przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursu oraz identyfikacji jego uczestników i laureatów, wydania nagród oraz publicznego podania imion i nazwisk osób nagrodzonych, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

„NIECH ŻYJE CHRYSTUS KRÓL!”

Z tymi słowami na ustach młody José opuścił ten świat i wszedł do nieba. Chcemy się od niego uczyć odwagi, konsekwencji w pójściu za Jezusem. Jesteśmy pełni nadziei, ze dzięki Postom z nieba owocnie przeżyjemy czas pokuty, który ma nas otworzyć na Boga i drugiego człowieka, i poprowadzić ku życiu, które przygotował dla nas Zmartwychwstały Jezus. Pragniemy również pamiętać, zwłaszcza w Wielkim Poście, że codziennie, co 3-5 minut, umiera jeden chrześcijanin. Chcemy pamiętać o pokoju, który najpierw musi narodzić się w nawróconym misyjnym sercu, jeśli ma narodzić się na świecie.

s. Katarzyna Murawska FMM/pdmd

Do pobrania 

 

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne