Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Dzieci, które w kwietniu i maju przystępują do I Komunii Świętej, mogą pomóc swoim rówieśnikom z krajów misyjnych, dzieląc się z nimi częścią otrzymanych prezentów.

„Dzieci komunijne dzieciom misji” to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, która zachęca katolickie dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.

W wybrany dzień w Białym Tygodniu dzieci pierwszokomunijne modlą się za swoich rówieśników w potrzebie i składają dla nich dobrowolną ofiarę, którą wcześniej, w porozumieniu z rodzicami, włożyły do specjalnej kopertki PDMD. Ofiary te, często z rysunkami, listami lub modlitwami, niosą do ołtarza w procesji z darami. Dzieci chętnie włączają się w tę inicjatywę PDMD. „W dniu I Komunii Świętej, ja i cała moja rodzina byliśmy przeszczęśliwi – relacjonuje Basia Jaworska z Lublina. – Przyjęłam do serca Pana Jezusa. Od cioci Kasi dostałam piękną książkę o mnie i mojej rodzinie. Pomyślałam wtedy, że nie wszystkie dzieci są tak szczęśliwe jak ja. A ponieważ już wcześniej odkładałam do skarbonki część swoich oszczędności, dlatego, gdy dowiedziałam się, że w Białym Tygodniu będziemy się modlić za dzieci na misjach, to z radością do tej modlitwy dołożyłam zawartość skarbonki”. Julek Cyran, kolega Basi z klasy, także cieszy się z udziału w misyjnym dziele. „Postanowiłem, że otrzymane pieniądze nie wydam na zabawki i słodkości, ale podaruję je dzieciom z innych kontynentów. W Białym Tygodniu zaniosłem je przed ołtarz w darach ofiarnych ”– mówi z dumą.

Dzięki ofiarom od dzieci komunijnych Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci każdego roku wspiera blisko trzy tysiące różnych projektów edukacyjnych, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia dla dzieci poniżej 14. roku życia. Dzięki temu Dziełu w krajach misyjnych funkcjonuje ponad dwa tysiące ośrodków dla dzieci - szkoły, szpitale, sierocińce, domy opieki i stołówki.

 
Dzieci wspierane w projekcie PDMD w Sarba w Libanie (2016) 

Przygotowanie dzieci do udziału w misyjnym dniu jest bardzo ważne. To zadanie spoczywa zarówno na katechetach, jak i na rodzicach. Podjęta przez dzieci modlitwa i ofiara materialna ma cel wychowawczy. Każde chrześcijańskie dziecko ma prawo wiedzieć, że może, a nawet powinno dzielić się darem wiary. To prawo i obowiązek wynikający z przyjętego chrztu świętego. W przygotowaniu dzieci do misyjnego dnia pomóc mogą opracowane przez Sekretariat Krajowy PDMD „Misyjne Materiały Liturgiczne na Biały Tydzień” oraz „Świat Misyjny”, czasopismo dla dzieci.

FILM : Jak zostać misjonarzem. Dzieci komunijne dzieciom misji HD 

 

Przeczytaj więcej...

Pobierz materiały...  

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne