Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Tysiące dzieci z całej Polski 1 czerwca br. świętowało Dzień Dziecka na Jasnej Górze. Mali pielgrzymi przybyli na „audiencję do Mamy-Królowej” z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Jej Cudownego Obrazu.

 

Na audiencję i gardenparty u Królowej dzieci założyły korony z hasłem „Moja Mama jest Królową”. Jasnogórskiej Mamie dzieci przywiozły w prezencie własnoręcznie zrobione serduszka, na których wypisały swoje duchowe dary dla Niej. Składały je po Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej do specjalnie przygotowanej skrzynki-korony: „jesteśmy żywymi diamentami w Jej koronie”. Ten symboliczny gest nawiązywał do inicjatywy ojców paulinów „Żywa Korona Maryi”.

„Każde dziecko poprzez swoją obecność u Matki Bożej wpisuje się w świętowanie tego jubileuszu radością, uśmiechem, modlitwą i powierzeniem Maryi tego, co nosi w swoim małym dziecięcym sercu – powiedział Radiu Jasna Góra przeor paulinów, o. Marian Waligóra. – Chcemy razem z dziećmi modlić się za ich rodziny, rodziców, by były tak piękne, jak piękna jest Maryja w swojej bliskości, serdeczności, ale także i w królowaniu, dostojności. Cieszymy się, że dzieci są i wpisują się w ten piękny jubileusz królowania Maryi”. 

Na spotkaniu obecny był także bliski sercom dzieci bp senior Antoni Długosz, który przypomniał zebranym słowa Ewangelii: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im (…) Do nich należy królestwo niebieskie”. Biskup Długosz zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowe miejsce dzieci w historii zbawienia. Podkreślił także, że Jasna Góra, gdzie od 300 lat króluje Matka Boża, jest domem każdego dziecka.

Spotkanie animowali ks. Jacek Gancarek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji częstochowskiej (współorganizator wydarzenia) i Marta Nowakowska, prezes Fundacji "Przyjaciel z sercem" oraz zespół "Promyczki Dobra" z Nowego Sącza. Mszy świętej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, a homilię do dzieci powiedział o. Marcin Ciechanowski.który zaprosił małych uczestników do wspólnego odkrywania tego, co daje prawdziwe życie. Posłużył się przy tym obrazem dwóch kwiatów: pięknego, ale sztucznego storczyka i żywego, choć mniej urodziwego kwiatka w doniczce. „Podobnie jest z ludźmi – mówił. – Można być jak ten sztuczny kwiatek, pięknie wyglądać, mieć fajne ciuchy, komputer, fryzurę, pomalowane paznokcie... ale nie mieć w sobie życia. A można być człowiekiem nieatrakcyjnym fizycznie i nie tak wybitnie zdolnym, ale mieć w sobie życie”. Zasłuchani uczestnicy zgodzili się z kaznodzieją, że być prawdziwym to dla każdego chrześcijanina oznacza trwanie w żywej przyjaźni z Jezusem, do którego prowadzi nas właśnie Maryja. 

Każda parafia i szkoła, której przedstawiciele byli obecni na spotkaniu, została wpisana do historycznej księgi wizyt u Królowej Polski, otrzymała także dyplom uczestnictwa w „Audiencji u Królowej”. A po zakończeniu uroczystej Mszy św. rozpoczęło się „Gardenparty u Królowej”, czyli koncerty i zabawy przy dziesięciu stanowiskach.

To wspaniałe dziecięce spotkanie zorganizowali Ojcowie Paulini z klasztoru na Jasnej Górze, Papieskie Dzieła Misyjne i Caritas archidiecezji częstochowskiej oraz redakcje czasopism katolickich dla dzieci.

 as/pdmd

Zobacz także: www.jasnagora.com

Galeria 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne