Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 Ponad półtora tysiąca dzieci komunijnych z archidiecezji białostockiej przybyło 3 czerwca br. do sanktuarium św. Antoniego w Sokółce.

 

Do tego szczególnego miejsca dzieci pielgrzymowały wraz z duszpasterzami, katechetami i rodzicami, aby podziękować Bogu za dar Eucharystii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp senior Edward Ozorowski. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała schola „Winnica” z Białegostoku, a słowa homilii do małych pielgrzymów skierował ks. Paweł Zalewski. Słuchacze, zachęceni przez kapłana, chętnie dzielili się wrażeniami z I Komunii Świętej. Później dowiedzieli się, jakie wspomnienia z tego dnia zachowali święci Karol Wojtyła, Tereska z Lisieux i Dominik Savio, a także jakie wówczas podjęli postanowienia. Następnie ks. Paweł przypomniał dzieciom nakaz misyjny Pana Jezusa –„Idźcie i głoście” – który dotyczy każdego ochrzczonego człowieka.

Mali pielgrzymi głęboko wzięli sobie do serca misyjne wezwanie Pana Jezusa. Idąc za przykładem św. Tereski, włączyli się w Papieskie Dzieło Misyjne w ramach akcji „Dzieci komunijne dzieciom misji”. Zadeklarowali modlitwę za swoich rówieśników w krajach misyjnych, którzy jeszcze nie znają Zbawiciela świata, a także ofiarowali im konkretne wyrzeczenia – na ich potrzeby w specjalnych kopertkach złożyli 765 złotych.

Po Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym dzieci otrzymały błogosławieństwo i udały się na przyległy do sanktuarium stadion OSiRu, aby dalej świętować we wspólnej zabawie. Miały tam m.in. możliwość poznania „Świata Misyjnego” , uczestniczenia w zabawach z 4 kontynentów, a także spotkania z niezwykłym gościem – indonezyjską siostrą Angelą Marici ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, która uczyła je egzotycznych tańców.

Organizatorem pielgrzymki jest ks. Rafał Więcko, Archidiecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej i Kierownik Pielgrzymki Dzieci Pierwszokomunijnych do Sokółki. 

as/pdmd


fot. Teresa Margańska, archibial.pl


fot. Teresa Margańska, archibial.pl

 

 Misyjne stanowisko PDM prowadziły: s. Katarzyna Murawska FMM i p. Anna Sobiech z sekretariatu krajowego PDMD
oraz s. Angela Marici FMM z Indonezji.

Wsparcia w prowadzeniu zabaw udzieliły Dominika i Weronika, wolontariuszki z parafii św. Antoniego w Sokółce. 

 

Zobacz także: 

Relacja z VI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci Komunijnych do Sokółki na archibial.pl

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne