Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Dzieci z ogniska misyjnego w Kwielicach wychodzą do parafian z „Misyjnym Budzikiem”, przypominając im, że Niedziela Misyjna i Tydzień Misyjny to czas na okazanie solidarności z tymi, którzy jeszcze nie słyszeli Dobrej Nowiny. Rozdają czasopisma Papieskich Dzieł Misyjnych i zachęcają do zainteresowania sprawami misji.

„Należą do Papieskiego Dzieła Misyjnego, dlatego czują się zobowiązane do mówienia o Niedzieli Misyjnej  – tłumaczy siostra Celina Torończak, opiekunka ogniska. – Dzieci mają nadzieję, że ich akcja zostanie dobrze przyjęta przez mieszkańców Kwielic. Dźwięk misyjnego budzika brzmi donośnie, ale to ich zapał i radość są najbardziej przekonujące, aby razem z nimi «iść i głosić» Ewangelię".  

22 października dzieci z Kwielic, podobnie jak ich rówieśnicy w całej Polsce i innych krajach świata, będą uczestniczyć w Eucharystii. Wiele z nich przygotowuje stroje i dary na procesję, a także oprawę muzyczną i dekorację ołtarza.

Dzieci z PDMD to wielcy rzecznicy papieża, a o uniwersalnym charakterze Niedzieli Misyjnej przypominają nie tylko takimi akcjami jak „Misyjny Budzik”. W Leopoldowie od lat przygotowują na ten czas dekorację ołtarza. Jej główny motyw to pięć kolorów wyeksponowanych w kwiatach, świecach lub wstążkach. To kolory z misyjnego różańca, które symbolizują solidarność duchową i materialną z mieszkańcami pięciu kontynentów. „Nie wyobrażam sobie Niedzieli Misyjnej bez zaangażowania dzieci i młodzieżyʺ – mówi ks. Bogdan Kozioł, proboszcz parafii w Leopoldowie i nieoceniony promotor misji w diecezji siedleckiej.

W Piastowie w Niedzielę Misyjną piętnaścioro dzieci przystąpi do PDMD, składając uroczyste przyrzeczenie codziennej modlitwy i systematycznych wyrzeczeń na rzecz rówieśników w krajach misyjnych w ramach papieskich dzieł. W Kielcach dzieci na ten dzień przygotowały dla parafian inscenizację oraz koncert piosenek misyjnych, a w Lublinie kiermasz rękodzieł. Każda z tych inicjatyw to doskonała okazja do spotkania i rozmowy z parafianami, którym dzieci chętnie opowiadają o swoim zaangażowaniu w Papieskie Dzieła Misyjne i przekonują, że jest w nich miejsce dla każdego. 

„Światowy Dzień Misyjny mobilizuje do działania wszystkich uczniów Chrystusa, także tych najmłodszych, którzy z zapałem i wyobraźnią włączają się w modlitwę i gesty solidarności Nierzadko to one są tym «misyjnym budzikiem» w swoich rodzinach i parafiach”  – wyjaśnia Anna Sobiech, sekretarz krajowy PDMD.

Światowy Dzień Misyjny ma swoje przedłużenie w następującym po nim tygodniu. W parafiach dzieci przygotują nabożeństwa misyjnego różańca, nierzadko wzbogacone o elementy aktywizujące. W szkole natomiast pojawią się wystawy, spotkania z misjonarzami, kiermasze, konkursy, inscenizacje i montaże słowno-muzyczne. 

AS/PDMD

Akcja "Misyjny Budzik" 2016, Kwielice 

Wystawa misyjna, Józefów 

Inscenizacja misyjna, Turza Śląska

Różaniec misyjny, Szkoła Sióstr Urszulanek w Lublinie

 

Materiały na Niedzielę Misyjną dla dzieci : http://www.dzieciom-misji.missio.org.pl/pobierz-materialy/91-niedziela-misyjna-2017

Więcej o Niedzieli Misyjnej na missio.org.pl 

 

 

POLECAMY: 

Film o Niedzieli Misyjnej  https://drive.google.com/file/d/0Bz3BoVqYymO-ZWRsT2FuNmpzSVU/view

Spot "Misyjny Budzik" https://youtu.be/zKxs2aGwwI8

Konferencja prasowa przed Niedzielą Misyjną 2017  http://missio.org.pl/pontyfikat/337-dzien-solidarnosci-z-misjami

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne