Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

 

W Tygodniu Misyjnym uczniowie wielkopolskich szkół poznawali sytuację rówieśników z Syrii i Libanu, którym w tym roku dedykowana jest kolęda misyjna. W środę, 25 października, na finałowej gali w Szkole Podstawowej nr 3 w Poznaniu wyłoniono finalistów tegorocznej edycji misyjnego konkursu plastycznego archidiecezji poznańskiej.

W konkursie "Mój szkolny kolega z Syrii i Libanu" wzięło udział 400 uczniów z Chwałkowa Kościelnego, Książa Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla, poznańskich szkół podstawowych nr 3, 18 i 20 oraz szkoły salezjańskiej. Autorami zwycięskich prac są Michał Tudiran i Julia Galik.

Uczestnicy konkursu poznali realia życia swoich rówieśników na Bliskim Wschodzie nie tylko dzięki zdjęciom i filmom, ale także z relacji swoich kolegów i koleżanek pochodzących z Bliskiego Wschodu. Aiham, który w bombardowaniu stracił dwunastu kolegów, opowiedział swoją historię polskim rówieśnikom. W trakcie przygotowań uczniowie zapoznali się z materiałami na temat dzieci z Syrii i Libanu poszerzając wiedzę z różnych dziedzin m.in. z geografii, historii, języka angielskiego i religii, a na zajęciach plastycznych wykonywali rysunki. „Podjęcie tej tematyki nauczyło nas większej wrażliwości na rówieśników, którzy doświadczyli wojny – powiedziała uczennica jednej z poznańskich szkół. – Pomogło zrozumieć ich sytuację, ale także skłoniło do przemyśleń nad tym co robić, żeby nie było wojen, starać się zrozumieć zamiast nienawidzić”.

Podczas gali finałowej uczestnicy obejrzeli konkursowe prace plastyczne polskich dzieci i rysunki ich syryjskich rówieśników. Mieli również okazję obejrzeć pamiątki związane z historią i kulturą Syrii, usłyszeć ojczysty język Jezusa, posłuchać koncertu muzyki arabskiej i skosztować przysmaków syryjskiej kuchni. Spotkanie zakończyły przejmujące słowa „Nigdy nie mów tego, że nienawidzisz mnie” z utworu "Nie, nie, nie" zespołu T. Love w wykonaniu uczestników konkursu. 

Konkurs od 6 lat organizuje pani Honorata Dzida, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 3 w Poznaniu. Inicjatywa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów i wychowawców. To również najlepsze przygotowanie dzieci i środowiska lokalnego do akcji kolędników misyjnych.

Patronat nad tym wydarzeniem objął arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

   

    

 

 

 

Zobacz: Relacja w TV Poznań

 

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne