Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Inicjatywa PDMD "Dzieci komunijne dzieciom misji" to ważny element chrześcijańskiej formacji, który otwiera serca i umysły najmłodszych na potrzeby innych, ożywia wiarę, nadzieję i miłość, a także pozwala uczestniczyć w prawdziwym życiu wspólnoty Kościoła. W tym roku PDMD proponuje...

 

Niczego nie da się porównać z radością, jaką daje przyjaźń z Jezusem. Tej bliskości Boga w sakramencie Eucharystii mogą doświadczyć już dzieci. Jedność z Bogiem, we wspólnocie Kościoła, daje im siły, aby wzrastać w wierze, nadziei i miłości. Obdarowane mogą i chcą obdarowywać, uczestnicząc w inicjatywie „Dzieci komunijne dzieciom misji”. Mocą modlitwy i wyrzeczenia – w sam raz na miarę dziecięcego serca – stają się misjonarzami dla swoich rówieśników. Tym samym włączają się w samo serce dzieła misyjnego Kościoła. Tak jak to uczyniła kiedyś pewna niezwykła, mała dziewczynka, znana dziś na całym świecie jako św. Tereska od Dzieciątka Jezus, patronka misji.


kadr z filmu "Dzieci komunijne dzieciom misji"

Inicjatywa PDMD to ważny element chrześcijańskiej formacji, który otwiera serca i umysły najmłodszych na potrzeby innych, ożywia wiarę, nadzieję i miłość, a także pozwala uczestniczyć w prawdziwym życiu wspólnoty Kościoła. Wspólnoty, której najważniejszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu na całym świecie. Aby dobrze przygotować się do tego misyjnego kroku, dzieci zapoznają się na katechezie z piękną ideą Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Powinna ona skierować ich wzrok i serca ku rówieśnikom w krajach misyjnych i rozpalić pragnienie niesienia pomocy, dzielenia się „wiarą i chlebem”.


 fot. Parafia w Blizne

Uroczysta oprawa misyjnego dnia w Białym Tygodniu (liturgia Mszy św.) pozwoli głębiej przeżyć ten ważny moment, kiedy dzieci przyniosą Jezusowi najdroższy ze wszystkich prezentów – swoją gotowość do dzielenia się Ewangelią z innymi. Uczynią tak modląc się razem w intencji potrzebujących dzieci świata i dokonując aktu wyrzeczenia z choćby małej części swoich prezentów lub oszczędności. Ustaloną wcześniej z rodzicami kwotę, włożoną do kopertki z napisem „Mój dar dla dzieci z krajów misyjnych”, zaniosą w uroczystej procesji przed ołtarz. Istotnym elementem tej ceremonii jest świadomość, z jakiego powodu i w jakim celu dzieje się to misyjne przedsięwzięcie. Ten gest powinien wypływać z wdzięczności i miłości do Jezusa, który pragnie zbawienia wszystkich ludzi. W ten sposób dzieci niosą Miłość tym rówieśnikom, których życie naznaczone zostało cierpieniem z powodu wojny, przemocy, odrzucenia, życia na ulicy albo w niewoli – opuszczone, krzywdzone, niechciane, niekochane…


Pierwsza Komunia Święta dzieci na Papui Nowej Gwinei. Fot. o. Piotr Niścigorski SVD

Symbolika tegorocznej pamiątki (obrazka) misyjnego dnia w Białym Tygodniu nawiązuje do wspólnoty Kościoła. Oto wszystkie dzieci świata, bez względu na kolor skóry, przyjmują Jezusa w Eucharystii i dzielą się Nim z innymi. W ten sam sposób dzielą się zwykłym chlebem i troszczą o siebie nawzajem. Nie zamykają się na świat, ale do tej wspólnoty przyciągają mocą miłości inne dzieci świata, zwłaszcza te najbardziej głodne, zranione i niekochane

    

Dzięki zaangażowaniu polskich dzieci w tę inicjatywę od kilkudziesięciu lat wspierane są projekty niosące pomoc najmłodszym mieszkańcom krajów misyjnych. Ich celem jest ochrona życia (pomoc medyczna, dożywianie, utrzymanie ośrodków dla dzieci bezdomnych, maltretowanych i wykorzystywanych), edukacja (czesne, wsparcie dla szkół, przedszkoli oraz internatów) oraz formacja chrześcijańska (umożliwienie dzieciom uczestnictwa w katechezie i przygotowaniach do sakramentów świętych).

 

W ubiegłym roku wsparcie z funduszu PDMD z Polski zrealizowano aż 80 projektów pomocy dla dzieci w 11 krajach świata. Pomoc od dzieci komunijnych z Polski trafiła do szkół, przedszkoli, internatów, ochronek oraz ośrodków zakonnych i parafialnych w Albanii, Ekwadorze, Ghanie, Indiach, Indonezji, Malawi, Republice Demokratycznej Kongo, Rwandzie, Tajlandii, Tanzanii i na Sri Lance.

W tym roku dzieci komunijne i kolędnicy misyjni pospieszą z pomocą dzieciom w Burundi i Rwandzie!

POBIERZ

 Jak włączyć dzieci w inicjatywę Dzieci komunijne dzieciom misji?  Pliki do pobrania 

 Spot do wykorzystania na katechezie lub spotkaniu: FILM Jak zostać misjonarzem? Dzieci komunijne dzieciom misji HD

Artykuły w Świecie Misyjnym

 ZOBACZ również świadectwa dzieci, rodziców, katechetów i duszpasterzy na temat "Dzieci komunijne dzieciom misji" w najbliższym ŚWIECIE MISYJNYM 3/2018. Artykuł do pobrania JUŻ WKRÓTCE! 

  

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne