Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

    Kościół powierza dziś w sposób szczególny zadanie ewangelizacji dzieciom. Taki ma sens Światowy Dzień Misyjny Dzieci, który zobowiązuje „dziecięcych misjonarzy” do niesienia światła solidarności szczególnie tam, gdzie wyjątkowo gęste są ciemności ubóstwa, cierpienia i wojny. 

Jan Paweł II, Modlitwa Anioł Pański 6 stycznia 2002 r.

   Światowy Dzień Misyjny Dzieci to patronalne święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ustanowił go papież Pius XII w roku 1950. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, obchodzony jest 6 stycznia (lub w najbliższą tej dacie niedzielę). 

   Tego dnia łączą się z dziećmi całego świata na modlitwie w intencji rówieśników w krajach misyjnych. W ten sposób pragną im ofiarować najcenniejszy prezent – MODLITWĘ. Przygotowują liturgię Mszy św., podczas której na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi świata ubierają się w stroje symbolizujące 5 kontynentów. W ten szczególny dzień do Dzieła są przyjmowani nowi członkowie, a pozostali odnawiają swoje przyrzeczenia. Misyjny Dzień Dzieci często jest również dniem uroczystego podsumowania misyjnej kolędy. 

 

Z listów dzieci: 

„Tego dnia nie czekam, że dostanę jakiś prezent, ale to ja coś daję, np. modlitwę, dobry uczynek, jakiś pomysł, żeby pomóc dzieciom w kraju misyjnym”.

 Magda, lat 13, Warszawa 

 

„Najpiękniejszy prezent to Pan Jezus. Jak jest się w PDMD, to można bardzo dużo, można sprawić, że Pana Jezusa poznają dzieci na przykład w slumsach Brazylii”. 

Michał, lat 12, Warszawa  

 

„W Misyjny Dzień Dzieci w naszej parafii jest bardzo uroczyście. Ksiądz proboszcz wręcza legitymacje nowym dzieciom, które chcą należeć do Dzieła. Na Mszę św. ubieramy się stroje z 5. Kontynentów i niesiemy do ołtarza specjalne dary. Tego dnia przedstawiamy też jasełka misyjne".

Ewelina, lat 9, Lublin 

 

„Tego dnia na Mszy św. są wszystkie grupy Kolędników Misyjnych, ostatnio było ich aż 13. Jest bardzo kolorowo. Ja już trzeci raz jestem królem. W procesji z darami niesiemy zebrane ofiary, które potem wysyłamy do PDMD. Po Mszy św. spotykamy się w salce parafialnej na takim małym, misyjnym przyjęciu”.

Bartek, lat 11, Szczecin  

 

„Hej! Jestem Romulus Tomavo z Beninu. Należę do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Cotunu. Uroczystość Objawienia Pańskiego to dla całej naszej parafii ważny dzień. Świętujemy wtedy Misyjny Dzień Dzieci. Tego dnia razem z kolegami i koleżankami z PDMD przebieramy się za królów albo „nosicieli gwiazdy”. Ksiądz odprawia uroczystą Mszę św., a my ustawiamy się blisko ołtarza. Bardzo lubię ten dzień. Po Mszy św. wszyscy zostają i jeszcze długo razem z nami śpiewają, chwaląc Pana Boga. Potem, jak Trzej Królowie, którzy wracają od Pana Jezusa, odwiedzamy z błogosławieństwem domy naszej wspólnoty podstawowej (nasza parafia jest bardzo duża, to taka „wspólnota wspólnot”, która dzieli się na mniejsze wspólnoty zwane wspólnotami podstawowymi). Składając życzenia, wypowiadamy słowa: „W nowym roku przez ręce małego Jezusa niech będzie błogosławiony ten dom”. Na znak naszej obecności, w miejscu wskazanym przez gospodarzy, zostawiamy napis „C+M+B”. W tamtym roku byłem bardzo szczęśliwy, bo spotkałem wiele innych dzieci i opowiedziałem im o PDMD. Tak ten dzień wygląda u nas. Wiem, że w uroczystość Trzech Króli dzieci w Polsce, a także w wielu innych krajach, też będą świętować. Połączy nas wtedy wspólna modlitwa. 

Przesyłam Wam serdeczne pozdrowienia

Romulus

 

Kochani Przyjaciele z Polski! Cieszę się bardzo, że mogę do Was napisać. Jesteśmy małymi misjonarzami PDMD z parafii Quemado de Giunes na Kubie. A co robimy? Staramy się przekazywać miłość, dobroć i przyjaźń wszystkim ludziom, a zwłaszcza osobom chorym, które odwiedzamy. Przygotowujemy też przedstawienia. Dokładamy starań, by jeszcze bardziej kochać rodziców, braci i siostry. Modlimy się za wszystkie dzieci świata i wspieramy PDMD tak, jak potrafimy. Ja najbardziej lubię pisać opowiadania i uczestniczyć w konkursach rysunkowych. W Misyjny Dzień Dzieci będziemy wspólnie modlić się za wszystkie rodziny świata, osoby starsze i chore i za wszystkie dzieci, które potrzebują miłości Boga. Czekamy na ten dzień z wielką radością. Zaniesiemy wtedy obrazek Dzieciątka Jezus do wielu rodzin naszej parafii. Dzieciątko Jezus jest patronem PDMD. Chcemy, aby Jezus mieszkał w domach i sercach wszystkich ludzi. 

Niech Dzieciątko Jezus Was błogosławi! Pozdrawiam Was i czekam na list.

Claudia Saint Daz, lat 10 lat

Quemado de Guinnes, Kuba 

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne