Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Wpadają w ucho, ożywiają ciało i umysł, wywołują dobry nastrój, zapraszają do refleksji, inspirują i motywują do działania, zapisują się w pamięci, poruszają serce – tak właśnie działają piosenki.

  

Projekt graficzny za: www.sternsinger.de

 

Wpadają w ucho, ożywiają ciało i umysł, wywołują dobry nastrój, zapraszają do refleksji,  inspirują i motywują do działania, zapisują się w pamięci, poruszają serce –  tak właśnie działają piosenki. Z tego powodu dzieci ze 134 krajów świata z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego postanowiły „wyśpiewać” swój zapał do misji. Dzięki temu powstanie niesamowicie bogaty zbiór piosenek do misyjnej animacji.

Metoda animacji i nauki przez piosenkę jest znana nie od dziś, lecz dzięki konkursowi dzieci z całego świata będą mogły wymienić się przeogromnym bogactwem duchowych owoców misyjnego zaangażowania, ucząc się języków, rytmów i melodii od rówieśników z innych kultur i szerokości geograficznych.

To dobra okazja, abyśmy i my, zanim rozpoczniemy przygodę z piosenkami dzieci z innych krajów świata, poznali prace naszych utalentowanych „małych misjonarzy” z różnych części Polski.

 

1. 

Oto pierwsza piosenka konkursowa z serii „Ochrzczeni i posłani”, przygotowana przez ognisko misyjne „Iskierki Bożego Miłosierdzia”, działające w Szkole Podstawowej nr 3 w Zielonce przy parafii Świętego Jerzego.

Dzieci i młodzież z Zielonki regularnie uczestniczy w formacyjnych spotkaniach i inicjatywach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Od kilku lat, pod opieką s. Gabrieli Chodzińskiej OP (byłej misjonarki w Boliwii), tworzą fantastyczne programy artystyczne z okazji Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego oraz Misyjnego Dnia Dzieci (6 stycznia). Przygotowują także inscenizacje, rekolekcje i nabożeństwa zachęcające do modlitwy za misje w duchu PDMD w Adwencie, okresie Bożego Narodzenia i Wielkiego Postu. Ich ulubioną aktywizacją są kolędnicy misyjni. A ich pomysłowe stroje i dekoracje, tworzone na różne okazje, żywo pobudzają wyobraźnię widzów i przenoszą ich w świat dzieci, na których problemy i troski zbyt często zamykają oczy i serca.

Koło Misyjne „Iskierki Bożego Miłosierdzia” z Parafii św. Jerzego i Szkoły Podstawowej nr 3 w Zielonce z piosenką "Ochrzczeni i posłani". 

POSŁUCHAJ PIOSENKI

Nagranie oryginalne z animacją TUTAJ  (kanał YT PDMD)

Pobierz pdf z tekstem 

 

2. 

  

Ochrzczony i posłany otwarte serce ma. Niech miłość i pokój ogarną świat” – śpiewają dziewczęta z ogniska misyjnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. To utwór kolejnych finalistów polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pt. "Wyśpiewać misje”.

Wykonawcy piosenki działają w ognisku „Serduszka Maryi” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży, które przez wiele lat prowadziła s. Małgorzata Szyszka. Jest to jedna z najprężniej działających grup PDMD w Polsce. Misje śpiewają im w duszy od dawna, a animacja misyjna to ich żywioł.

Z prawdziwie misyjnym zapałem wyśpiewali już niejedną piosenkę, ubogacając tym samym niezliczone spotkania, liturgie Mszy św., nabożeństwa i kongresy. Systematycznie uczestniczyli w formacji według ogólnopolskiego programu PDMD, przedstawiali programy artystyczne, jasełka i inne inscenizacje o tematyce misyjnej. W swoim środowisku zainicjowali Światową Dziecięcą Eucharystyczną Godzinę Świętą, Kolędników Misyjnych, Misyjny Dzień Dzieci, misyjny różaniec w diecezjalnej rozgłośni radiowej oraz rekolekcje misyjne w czasie Adwentu i Wielkiego Postu. Jako jedni z pierwszych podjęli akcję „Makulatura na misje”. Finansowo wspierali zarówno fundusz solidarności PDMD, jak i placówki polskich misjonarzy. Z niezwykłym entuzjazmem zgłaszali się do wszelkich nowych inicjatyw i propozycji Sekretariatu Krajowego PDMD. Gratulujemy!

POSŁUCHAJ PIOSENKI

Nagranie oryginalne KLIKNIJ TUTAJ (kanał YT PDMD) 

Nagranie z animacją TUTAJ (kanał YT PDMD) 

Pobierz pdf z tekstem  

 

3. 

Kolejną piosenkę konkursową przygotował CHÓR POPP GAUDEO, do którego należą uczniowie i absolwenci szkół podstawowych nr 1 i 2 w Świerklanach (parafia św. Anny).

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 1 i 2 w Świerklanach od kilkunastu lat angażują się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci To najprężniej działająca grupa w archidiecezji katowickiej. W jej misyjną formację zaangażowani są całym sercem duszpasterze, katecheci, wychowawcy i rodzice. Przedsięwzięcia na rzecz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci bardzo często przybierają formę rodzinnej pasji. W parafii św. Anny w Świerklanach kolęduje ponad 200 dzieci (46 grup) przy licznym wsparciu dorosłych. Kolędnicy misyjni działają tam od 21 lat. Grupa angażuje się również w kongresy misyjne, festyny, rajdy i inne oryginalne inicjatywy twórczego wspierania dzieła misyjnego Kościoła. Za tę misyjną pracę wśród dzieci i młodzieży szczególnie dziękujemy opiekunom: p. Małgorzacie Bernat, p. Marii Skrobol i p. Annie Mika.

 POSŁUCHAJ PIOSENKI

Nagranie oryginalne TUTAJ (kanał YT PDMD) 

 

4.

„Na misyjnym szlaku” to kolejny wyróżniony utwór w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pt. „Wyśpiewać misje”. Wykonawcy prezentowanej piosenki to grupa misyjna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie, działająca także na terenie parafii pw. Świętego Michała Archanioła. Młodzi są reprezentantami archidiecezji warszawskiej.

Śpiewanie to jedna z wielu ich pasji. Dynamiczna muzyka i tekst konkursowej piosenki z ważnym przesłaniem łatwo wpada w ucho i zachęca, by ruszyć ich śladami w misyjnym zaangażowaniu.

Utalentowani uczniowie „Piastowskiej Jedynki”, pod troskliwym okiem sióstr Elii i Pauliny oraz pani Marzeny, nie tylko śpiewają dla misji i o misjach, ale dla swoich rówieśników w krajach misyjnych czynią także wiele dobrego na co dzień. Modlą się na misyjnym różańcu, przygotowują nabożeństwa, czytają „Świat Misyjny”, organizują kiermasze i festyny, troszczą się o środowisko i chronią przyrodę, a w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia są kolędnikami misyjnymi!  

 

POSŁUCHAJ PIOSENKI

Nagranie oryginalne KLIKNIJ TUTAJ (kanał YT PDMD) 

Nagranie z animacją TUTAJ (kanał YT PDMD) 

Pobierz pdf z tekstem 

 

5. 

 Słowa: Jakub Kończak, lat 11
Muzyka: Dorota Piwko
Podkład muz. Marcin Kamiński
Wykonawca: Ognisko misyjne im. Heleny Kmieć w Wysokiej
Opiekun grupy: Joanna Nowakowska

Oto kolejna wyróżniona piosenka w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego PDMD „Wyśpiewać misje”.  Wykonawcami piosenki są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej, członkowie Ogniska misyjnego im. Heleny Kmieć, działającego pod opieką p. Joanny Nowakowskiej.

Młodzi artyści należą do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i aktywnie angażują się w działalność na rzecz misji. Ogniskiem opiekuje się p. Joanna Nowakowska, katechetka i nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej. Uczniowie pochodzą z dwóch parafii: NMP Różańcowej w Wysokiej i Świętego Mikołaja w Tłukomach.

Ognisko misyjne w Wysokiej powstało na początku 2011 r. (wcześniej działało w Szkole Podstawowej w Kijaszkowie). Na swoją patronkę młodzi wybrali Helenę Kmieć, młodą salwatoriańską wolontariuszkę misyjną zamordowaną w Boliwii. Dzieci zainspirowały  się jej postacią pod wpływem opowiadań p. Joanny Nowakowskiej, która osobiście ją znała ze Szkoły Animatorów Misyjnych w Warszawie.

„Mali misjonarze” z Wysokiej za swoją główną misję obrali modlitewną pomoc misjonarzom oraz rówieśnikom z krajów misyjnych. Uwielbiają śpiewać, a i poprzez śpiew opowiadać wszystkim o miłości Jezusa. Przygotowują Kolędników Misyjnych, obchody Tygodnia Misyjnego i Misyjnego Dnia Dzieci, a także koncerty charytatywne. Z misyjnym repertuarem występują podczas gminnej wigilii dla samotnych i potrzebujących. Sprzedają również własnoręcznie robione ozdoby podczas kiermaszów bożonarodzeniowych i wielkanocnych.

POSŁUCHAJ PIOSENKI

Nagranie z animacją TUTAJ (kanał YT PDMD) 

Pobierz pdf z tekstem

 

Ciąg dalszy JUŻ WKRÓTCE!  

 

 

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne