Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

   W nowym roku szkolnym Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci zaprasza animatorów, katechetów i dzieci do misyjnej formacji pod hasłem „Owoce Ducha Świętego”. 

 

„Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 35)

   W nowym roku szkolnym Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci zaprasza animatorów, katechetów i dzieci do misyjnej formacji pod hasłem „Owoce Ducha Świętego”. To zaproszenie do wspólnego „wspinania się” ku pełni życia, wsłuchiwania się w słowo Boże, budowania wspólnoty i „wydawania owoców” w chrześcijańskiej miłości.

   Tegorocznym spotkaniom towarzyszyć będzie „Ten, który ożywia w nas miłość Chrystusa i uzdalnia do owocowania w świecie” – Duch Święty. We wspólnej modlitwie, zabawie i działaniach charytatywno-misyjnych dzieci będą miały okazję odkrywać „smak” dziewięciu owoców Ducha Świętego – smak świętości. To także „smak” bardziej świadomego i pełnego życia chrześcijańskiego zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym – rodziny, szkoły, parafii, innej społeczności lokalnej, jak też ojczystego kraju i planety Ziemi. 

   Zeszyt zawiera 10 różnorodnych i bogatych scenariuszy na każdy miesiąc w roku szkolnym. Można z nich wybrać treści i aktywizacje na potrzeby konkretnej grupy, uwzględniając wiek uczestników, możliwości czasowe, techniczne oraz miejsce. Od października każdy scenariusz związany jest z jednym konkretnym owocem Ducha Świętego. Propozycje w nich zawarte pomogą rozpoznawać potrzeby, przewidywać konsekwencje i dokonywać wyborów bardziej świadomych i odpowiedzialnych w trosce o siebie i innych. 

   Do zeszytu dołączona jest płyta CD z dodatkami (karty pracy i multimedia). Bogaty wybór multimediów i aktywizacji pomoże animatorom przybliżyć dzieciom m.in. zasady zdrowego odżywiania „ciała” i ducha”. Jednym z celów formacji PDMD jest bowiem troska o integralny rozwój dzieci w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym. 

   Każde spotkanie opiera się na trzech filarach, które wiążą się z tematem:

I. Weź i posmakuj – pierwsza część spotkania nawiązująca do doświadczeń dzieci. Przez gry, zabawy lub pogadanki dzieci sprawdzają, jak „smakuje” dany owoc Ducha Świętego – uprzejmość, dobroć, wierność... w ich codziennym życiu.

I. Jesteś tym, co jesz – część, w której przez aktywizacje dzieci dostrzegają konsekwencje własnych wyborów. Uczą się też szukać dobrych źródeł inspiracji, sił i energii do realizacji wybranych celów, zdobywania potrzebnych cnót lub umiejętności. Mocny akcent położony jest tutaj na słowo Boże, sakramenty święte i praktykowanie uczynków miłości.

III. Daj się „zjeść” – ostatnia część spotkania odnosi się do relacji z innymi i misyjnego zaangażowania. Są w niej także przykłady ludzi, którzy „zaowocowali”, stając się inspiracją dla innych. Dzieci podejmują konkretne działania, by „owocować” w swoich środowiskach lokalnych – w rodzinie, w szkole, w parafii itd. A przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci również w wymiarze powszechnym – w Kościele i w świecie. Biorąc udział w inicjatywach PDMD, takich jak Kolędnicy Misyjni, przyczynią się do budowania pokoju i poprawy tragicznych warunków życia swoich rówieśników w krajach misyjnych. 

 

MIESIĄC

TEMAT

OBRAZ

POSTAĆ

INICJATYWA

 

WRZESIEŃ

 

OWOCE DUCHA ŚWIĘTEGO

 

PIRAMIDA ŻYWIENIA

 

DUCH ŚWIĘTY

 

GODZINA ŚWIĘTA

 

PAŹDZIERNIK

 

WIERNOŚĆ

 

WINOGRONO

 

NATALKA

 

NIEDZIELA MISYJNA

 

LISTOPAD

 

UPRZEJMOŚĆ

 

DYNIA

 

TERESKA

 

HOLY WINS!

 

GRUDZIEŃ

 

POKÓJ

 

KARAMBOLA

 

MATEO

 

KOLĘDNICY MISYJNI DZIECIOM W RWANDZIE 
I BURUNDI

 

STYCZEŃ

 

RADOŚĆ

 

CYTRYNA

 

PAULINKA

 

MISYJNY DZIEŃ DZIECI

 

LUTY

 

CIERPLIWOŚĆ

 

AWOKADO

 

CHIARA

 

DZIEŃ CHORYCH

 

MARZEC

 

MIŁOŚĆ

 

TRUSKAWKA

 

ANIA

 

MISJONARZ NA POST

 

KWIECIEŃ

 

OPANOWANIE

 

GRANAT

 

ANIA de GUIGNE

 

TANIEC ZMARTWYCHWSTANIA / TEATR DLA MISJI

 

MAJ

 

DOBROĆ

 

KŁOSY ZBÓŻ

 

ALBERT

 

DZIECI KOMUNIJNE DZIECIOM MISJI

 

CZERWIEC

 

ŁAGODNOŚĆ

 

MALINA

 

LAURA

 

WAKACJE Z BOGIEM

  

 Poza ogniskiem…

   Bogactwo pomysłów i aktywizacji w tej publikacji sprawdzi się także w pracy z dziećmi spoza ogniska misyjnego. Dlatego gorąco zachęcamy do sięgnięcia po nią opiekunów innych grup duszpasterstwa dzieci. To również świetny wybór „na start” dla tych, którzy w tym roku chcą rozpocząć przygodę z Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

 

    W kontakcie z nami…

   Sekretariat Krajowy PDMD zaprasza animatorów, duszpasterzy, katechetów i rodziców do dzielenia się własnymi pomysłami i owocami pracy z dziećmi. Do prezentacji prac dzieci służy „Świat Misyjny”, strona internetowa i fanpage FB PDMD. Informacje, zdjęcia i opisy, a także opinie i refleksje można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

    Na bieżąco!   

   PDMD na fb www.facebook.com/ Papieskie-Dzieło-Misyjne-Dzieci-459258154167958

Zobacz także Misyjne materiały formacyjne pt. „Owoce Ducha Świętego” – polecam! Recenzja dr Anety Rayzacher-Majewskiej 

 

ZAJRZYJ DO ŚRODKA! - SPOTKANIA DO POBRANIA 

WRZESIEŃ : 

PAŹDZIERNIK:

  
Święta Tereska

LISTOPAD: 
 

 GRUDZIEŃ

STYCZEŃ

 LUTY 

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ


FILM Dzieci Komunijne Dzieciom Misji

CZERWIEC

Kolędnicy Misyjni

Most

Braterstwa Misynego

Biały Tydzień

Darowizna

Projekty

Materiały

Ogniska Misyjne